Lustro do domu

lustro antyczne

Lustro jest sprzętem pozornie zbędnym, hołdującym jedynie naszej próżności. Trudno jednak wyobrazić sobie życie bez dbania o wygląd zewnętrzny. A jak ogolić się lub uczesać bez zwierciadła? Zatem lustro w domu być musi, a wybór wcale nie jest prosty, bo rynek oferuje naprawdę wiele opcji. Nasz poradnik pomoże zawęzić poszukiwania.

Wydawałoby się, że kupno lustra nie powinno przysporzyć najmniejszego problemu. Okazuje się jednak, że aby dobrać to właściwe, warto dowiedzieć się wcześniej np. jakie mogą mieć wady. Dzięki temu uda się uniknąć rozczarowań. I po to właśnie jest nasz poradnik.

 

Materiały

Za pierwsze zwierciadła zrobione przez człowieka uważa się wygładzone kamienie, które były znane już w epoce paleolitu. Później, w czasach starożytnych lustra produkowano z polerowanych metali – srebra, cyny, ołowiu lub brązu. Dopiero w XII wieku rozpoczęto produkcję luster ze szkła, na które nakładano cienką warstwę metalu (najczęściej mieszankę rtęci i cyny), dzięki czemu uzyskiwano efekt odbicia światła. Rewolucja przyszła w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to sir Alastair Pilkington wynalazł nową metodę produkcji szkła płaskiego. Chodzi o technologię float. Od ponad 60 lat lustra wytwarzane są głównie z takiego szkła, które jest niemal idealnie płaskie i charakteryzuje się znikomymi zniekształceniami i wadami optycznymi. Współcześnie nie używa się także szkodliwych metali takich jak rtęć, ołów czy nawet miedź. Na szkło naparowywana jest bardzo cienka warstwa srebra lub glinu, która następnie zostaje zabezpieczona przed ścieraniem lub utlenieniem powłoką ochronną, np. specjalnym lakierem. Takie lustra niemal w 100 procentach przypadków zdobią nasze mieszkania.

Rodzaje luster

Jak łatwo zauważyć, nie wszystkie lustra mają taki sam kolor. Niektóre są wykonane ze szkła barwionego.  Warto wiedzieć, że lustra wykonane ze szkła bezbarwnego (srebrne) mają z reguły wyższy współczynnik odbicia od tych zrobionych ze szkła barwionego. Dobór koloru zależy tylko i wyłącznie od twoich upodobań estetycznych i wystroju wnętrza. Czasem główna powierzchnia lustra wykonana jest ze szkła srebrnego, zaś dodatkowe elementy ozdobne ze szkła barwionego.

Lustro stojące

Gdyby dokładniej się przyjrzeć ofercie rynkowej dotyczącej luster, szybko okaże się, że ich klasyfikacja może opierać się o przeróżne cechy.

Lustro fazowane

Faza to specjalne wykończenie krawędzi lustra, które są ukośnie zeszlifowane. Szerokość fazy może być bardzo różna – od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów. Szlif prosty to najzwyklejsze wykończenie krawędzi na gładko w taki sposób, aby się o nie nie pokaleczyć. Lustra osadzane są również w ramach, które mogą być wykonane niemal z każdego dostępnego materiału. Ramy mogą być bogato zdobione lub zupełnie proste. Wszystko zależy od indywidualnego poczucia smaku. Możliwość wyboru jest tak duża, że ramy są tematem na osobny tekst. Można też wybierać między lustrami z półką i bez półki oraz z podświetleniem i bez podświetlenia.

Lustro fenickie

Na rynku dostępne są również lustra fenickie (zwane weneckimi), które mogą być stosowane nie tylko w komisariatach policji lecz również jako elementy oddzielające pomieszczenia w domu. Lustra fenickie przepuszczają światło w jedną stronę w większym stopniu niż w stronę przeciwną, przez co sprawią wrażenie zwykłej szyby z jednej strony i zwierciadła z drugiej.

Lustro łazienkowe

Do łazienki warto też pokusić się o lustro powiększające (lusterko kosmetyczne) – może być przydatne np. przy nitkowaniu zębów. Dostępne są także lustra zwykłe z wklejonymi niewielkimi lustrami powiększającymi. Niektóre modele luster powiększających są dodatkowo wyposażone w podświetlenie. Dzięki wszystkim wymienionym wyżej czynnikom mamy do wyboru nieskończoną ilość wariantów. Jakiekolwiek lustro sobie wymarzysz, zapewne ktoś już je wyprodukował, a jeśli nie, to znajdą się firmy, które przygotują je na zamówienie.

Parametry

Na początek warto wiedzieć, że lustra, które trafiają do sklepów powinny być wyprodukowane i certyfikowane zgodnie z normą PN-EN 1036-1:2008 definiującą wymagania odnośnie luster do użytku w mieszkaniach i domach. Norma ta określa minimalne wymagania jakościowe dotyczące wad optycznych, wizualnych, wad krawędzi oraz badania trwałości dla luster z posrebrzanego szkła float do użytku wewnętrznego w budynkach. Lustra opatrzone oznakowaniem CE zostały wykonane zgodny z europejskimi normami technicznymi i mogą być bezpiecznie użytkowane w budownictwie.

Jakie parametry brane są pod lupę jednostek certyfikujących?

Wymiary: norma określa wymiary handlowe znormalizowane (bez wykończonych obrzeży) oraz ścisłe wykończone (certyfikowane lustra mogą być poddane dodatkowej obróbce dotyczącej wykończenia obrzeży, wiercenia otworów czy ozdób powierzchni).

Grubość: podawana jest jako średnia z czterech pomiarów – w środku każdego boku i zaokrąglona do 0,1 mm. Oczywiście określono też tolerancję dla odstępstw w pomiarach. Dla luster o grubości 2, 3, 4, 5 i 6 mm wynosi ona 0,2 mm. Dla grubości 8 i 10 mm – 0,3 mm

Długość i szerokość: tolerancja podanych rozmiarów od rzeczywistych jest inna w przypadku określonych wymiarów handlowych i ścisłych wykończonych. Dla handlowych długość tafli i jej szerokość mają dopuszczalną tolerancję 5 mm. Dla wyrobów z wymiarami ścisłymi wykończonymi mniejszymi niż 2000 mm tolerancja wynosi 1,0 mm. Dla większych niż 2000 mm – 1,5 mm. Zakres tolerancji jest określany dla większego wymiaru tafli. Tolerancję prostokątności wyznacza się obliczając różnicę długości przekątnych tafli. Dla wyrobów, których obydwa wymiary są mniejsze lub równe od 2000 mm – różnica ta nie powinna być większa niż 3 mm, dla pozostałych wyrobów – różnica ta nie powinna przekraczać 4 mm.

Właściwości odbijające luster: określa je współczynnik świetlny luster podawany w procentach. Badania przeprowadzane są przy wykorzystaniu określonego źródła światła, które pada na taflę lustra pod odpowiednim kątem. Współczynnik odzwierciedla procentowo ilość odbitego światła. Lustra wykonane z zabarwionego szkła float mogą mieć współczynnik odbicia mniejszy. Prawidłowy współczynnik świetlny luster posrebrzanych z bezbarwnego szkła float powinien wynosić co najmniej: 86% dla szkła grubości od 2 do 6 mm lub 83% dla szkła grubości 8 i 12 mm

Wady optyczne: wybierając lustro warto zwrócić uwagę, czy jego powierzchnia nie ma jednej z wielu wad określonych w normie PN-EN 1036-1:2008. Wady optyczne dotyczą uszkodzeń i mankamentów, które wpływają na jakość wizualną lustra. Mówiąc prościej, zniekształcają odbity obraz.

Producenci i ceny: gdyby pokusić się o stworzenie pełnej listę producentów luster, trudno byłoby skończyć ten tekst. Poszukując lustra warto zrobić rozeznanie we własnej okolicy. Jest bardzo wiele firm, które zajmują się wykonaniem luster na wymiar. Możesz zażyczyć sobie lustro o dowolnych rozmiarach i – o ile pozwolą na to możliwości techniczne przedsiębiorcy – kształcie. W ten sposób będziesz uczestniczyć w stworzeniu wyjątkowego i niepowtarzalnego przedmiotu. Do tego dochodzi jeszcze satysfakcja z wspierania lokalnego biznesu. Cena lustra zależy przede wszystkim od jego rozmiaru, grubości i… ramy. To oczywiste, że duże antyczne lustro w złoconej ramie będzie o wiele droższe niż niewielkie lusterko kosmetyczne. Najtańsze lusterka można kupić już za kilkanaście złotych. Na lustro łazienkowe przygotuj więcej gotówki – przynajmniej sto złotych, choć w tej cenie wybór jest dość ograniczony. Przedział cenowy 300 – 500 zł pozwoli Ci już przebierać w ofertach. Ceny luster do salonów, sypialni i korytarzy są bardzo różne. W zależności od Twoich potrzeb i upodobań można dokonać zakupu już za ok. 200 zł. Górnej granicy nie ma.

Podsumowanie: lustro może być dużym samodzielnym meblem lub ledwie dodatkiem stojącym na biurku lub toaletce. Nieistotne jak duże, ważne aby było dobrane do wnętrza ze smakiem i zasadami estetyki. Obecnie na rynku mamy setki, jeśli nie tysiące modeli, co pozwala na wybór właściwego lustra do danego wnętrza.
Nie ma problemu z kupnem zwierciadeł stylizowanych na antyki, ani nowoczesnych designerskich luster. Każdy znajdzie coś dla siebie.